LICEUL CU PROGRAM SPORTIV - Piatra Neamţ

PPN | ISJ | MEN
subglobal1 link | subglobal1 link | subglobal1 link | subglobal1 link | subglobal1 link | subglobal1 link | subglobal1 link
subglobal2 link | subglobal2 link | subglobal2 link | subglobal2 link | subglobal2 link | subglobal2 link | subglobal2 link
subglobal3 link | subglobal3 link | subglobal3 link | subglobal3 link | subglobal3 link | subglobal3 link | subglobal3 link
subglobal4 link | subglobal4 link | subglobal4 link | subglobal4 link | subglobal4 link | subglobal4 link | subglobal4 link
subglobal5 link | subglobal5 link | subglobal5 link | subglobal5 link | subglobal5 link | subglobal5 link | subglobal5 link
subglobal6 link | subglobal6 link | subglobal6 link | subglobal6 link | subglobal6 link | subglobal6 link | subglobal6 link
subglobal7 link | subglobal7 link | subglobal7 link | subglobal7 link | subglobal7 link | subglobal7 link | subglobal7 link
subglobal8 link | subglobal8 link | subglobal8 link | subglobal8 link | subglobal8 link | subglobal8 link | subglobal8 link

Atletism

small logo

2016- 2017     

Incadrarea  la nivelul catedrei de sporturi individuale in anul scolar 2016-2017 a fost facuta cu personal calificat:
Obiectivele urmarite in cadrul procesului instructiv-educativ:
a)  proiectarea activitatii – in acest sens au fost intocmite la nivelul catedrei:
- programul de activitate semestrial si anual al catedrei
- evidenta membrilor catedrei
- incadrarea profesorilor pe grupe si nivele de instruire
- calendarul sportiv intern şi bugetul pentru 2016-2017
- evidenta nominala a elevilor si rezultatele obtinute
b) la nivelul profesorului:
- proiectarea didactica anuala şi semestrială
- cataloagele de grupe
- caietele personale ale profesorilor
Analiza activitatii catedrei de sporturi individuale:

  • au fost realizate grupele de incepatori dupa criterii de varsta, asezare piramidala si cerinte de perspectiva;
  • s-a realizat un plus al calitatii procesului de instruire la nivelul grupelor de copii si juniori, conform obiectivelor stabilite si analizate in cadrul sedintelor de catedra;
  • procesul de selectie s-a concretizat printr-o marire a numarului de sportivi de valoare in cadrul grupelor, in special a celor aflate in competitii;
  • s-a pus accent pe depistarea pregatirea si promovarea tinerelor talente şi promovarea acestora la grupările cu sporturi de profil din oras - C.S. CEAHLAUL.

Scopul participarii in competitii este verificarea pregatirii din sezonul de toamna – iarna pentru avansati si obisnuirea cu concursurile pentru incepatori.
Participarea la  competitii am remarcat-o, la sectiile de atletism, canotaj si schi. Sectia de  teorie, nu a avut competitii inregistrindu-se rezultatele bune la pregatire.

Atletismul a participat la urmatoarele competitii la etape de calificare :
CAMPIONATUL JUDETEAN DE ARUNCARI LUNGI. ROMAN
MEMORIALUL CONSTANTINESCU NEHOI – ROMAN
CAMPIONATUL  NATIONAL DE SALA  J 1,2,3 - BUCURESTI
CONCURSUL NATIONAL DE SALA COPII 1,2,3 – Bacau
CAMPIONATELE NATIONALE SCOLARE
CAMPIONATELE BALCANICE  PENTRU J2
CAMPIONATELE BALCANICE DE ALERGARE MONTANA

S-au remarcat: Tiganasu Diana de opt ori camioana nationala disc si greutate, Gavril Robert, Bordeianu Irina, Serban Nicoleta, Manascu Loredana, Gavril Matei, Corhana Laura, Avasiloaie Lavinia si Nicuta Dragos.
S-au obtinut urmatoarele rezultate la Campionatele Nationale
Gavril Robert copii 1
Locul 2 60m, locul 3  200m

Tiganasu Ioana Diana
Locul 1 greutate j2
Locul 1 greutate j1
Locul  2 greutate tineret
Locul  3 greutate seniori
Locul  1disc  j2
Locul  1 disc j1
Locul  1 disc tineret
Locul  1 disc seniori
Locul  1greutate Campionatul National Scolar
Locul  1disc Campionatul National Scolar
Record National sala greutate  16,75
Record National aer liber 16,69

Bordianu Irina  loc 1 cros

Convocari la loturile nationale:
TIGANASU DIANA
-medaliata cu bronz la Campionatul Balcanic de juniori 1 sala
-medalie de aur disc la Campionatul Balcanic de juniori 2
-medalie de argint grutate Campionatul Balcanic de juniori 2

BORDEIANU IRINA
Medalie  de  argint la Campionatul  Balcanic de alegare montana j1
Pina la inceperea noului an scolar mai sunt de defasurat numeroase campionate nationale, europene si mondiale.

Canotaj
Rezultate :
Campionatele Balcanice KASTORIA GRECIA
Loc 2 Caziuc Georgiana 2x j1
Loc 2 Caziuc Georgiana 2x j2
Loc 2 Andrei Iustin 8+ j2

Cupa Romaniei :
2  locuri 1, 2 locuri 2 si 4 locuri 3

Cupa FRC ergometru
2 locuri 1, 3 locuri 2 si 4 locuri 3

Campionatul National pe ergometru
1 loc 1, 4 locuri 2
Campionatul National fond  juniori
3 locuri 1, 1 loc 2, 1 loc 3
Campionatul National fond seniori
2 locuri 2

Campionatul  European
3 locuri 1

La obtinerea acestor rezultate au contribuit urmatorii sportivi componenti si ai lotului national :

Grapinoiu Andreea
Rusu Alexandra
Caziuc Georgiana
Andrei Iustin
Pal Laura
Nanea Danut
Precupanu Laura
Mustea Lavinia
Irimiea Constantin
Munteanu Lavinia
Oniea Denisa

Schi
Rezultate:

Pepene Catinca
Cupa  Borsec    loc  1
Cupa  Virtop     loc 9  si 10
Cupa  Corona    loc 9  si 10
Capionatul National  copii  loc 7

Pepene Alexandru
Cupa  Toplita     loc 1  cadeti
Pene   Stefan
Cupa  Borsec    loc  1  copii
Cupa Tusla
Loc 4 Ungureanu Victor

Pregatire Teoretica Sportiva
2 locuri 3 si o mentiune prin Rusu Gabriela, Dumitru Radu si Todiresei Teodor.

Rezultatele  obtinute pana la aceasta data aduc garantia ca obiectivele de selectie si instruire la grupele de incepatori au fost realizate conform obiectivelor stabilite la inceput de an scolar in cadrul catedrei si ca suntem pe un drum bun privind bunul mers al catedrei de sporturi individuale.
Atat la clasele de liceu cât şi la grupele din cadrul CSS-ului s-a realizat parcurgerea ritmică a planificarii şi s-a făcut verificarea si notarea elevilor in urma sustinerii normelor si a probelor de control.

Responsabil comisie metodică,
Prof. Valentin Gavril

Prima pagină | Ad Astra | Monografie | Contact | ©2008-2018 LPS Piatra Neamţ | ® Ave Design - Prof. Ana Vîrlan .... *13.01.2008